LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS
LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS
LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ er en alsidig installationsledning, der er ideel til trækning i rør og ledningskanaler. Den er halogenfri og designet til at kunne anvendes i Svanemærket byggeri, hvilket gør den til et sik... Se mere
0 stk på lager
200+ stk på fjernlager - Forventet levering om ca. 1-3 hverdage
Produktbeskrivelse
Produktbeskrivelse
LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ er en alsidig installationsledning, der er ideel til trækning i rør og ledningskanaler. Den er halogenfri og designet til at kunne anvendes i Svanemærket byggeri, hvilket gør den til et sikkert valg for både private gør-det-selv-folk og professionelle elektrikere.
Med en mærkespænding på 450/750 V og en maksimal driftstemperatur på 70 °C, er denne ledning velegnet til mange forskellige installationer. Den er fremstillet af kobber og har en UV-stabil halogenfri compound, hvilket sikrer holdbarhed og sikkerhed i brug.
Fordele ved LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ
- Halogenfri: Giver en mere sikker installation, da den reducerer risikoen for giftige dampe ved brand.
- Mærkespænding: 450/750 V: Sikrer, at ledningen kan håndtere højere spændinger, hvilket gør den velegnet til forskellige elektriske installationer.
- Max. driftstemperatur: 70 °C: Giver mulighed for drift i varme omgivelser uden risiko for overophedning.
- UV-stabil: Beskytter mod nedbrydning fra sollys, hvilket forlænger ledningens levetid ved udendørs brug.
- Min. bøjeradius: 6 x D: Gør installationen lettere og sikrer, at ledningen ikke beskadiges under installation.
Optimal til både private og professionelle installationer
LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ er en pålidelig løsning til både nyinstallationer og opgraderinger. Den kan anvendes i anlæg, der er omfattet af DS/EN 60439 og DS/EN 60204-1:2006, hvilket gør den til et fremragende valg for elektrikere, der ønsker kvalitet og sikkerhed i deres arbejde.
Ofte stillede spørgsmål om LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS
Hvad er anvendelsen af LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS?
LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS er designet til installation i rør og ledningskanaler. Den er registreret i databasen for byggeprodukter, der kan anvendes i Svanemærket byggeri, hvilket gør den ideel til miljøvenlige projekter.
Hvilke materialer er LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS lavet af?
Denne ledning er konstrueret af kobber i klasse 1 og er lavet med en halogenfri compound, der er UV-stabil. Dette sikrer en høj holdbarhed og sikkerhed under installation.
Hvad er de tekniske specifikationer for LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS?
LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS har en mærkespænding på 450/750V og en prøvespænding på 2,5kV. Den kan tåle en maksimal driftstemperatur på 70 °C og en maksimal kortslutningstemperatur på 160 °C. Den har også en minimum bøjeradius på 6 gange kabeldiameteren.
Hvad betyder halogenfri i denne ledning?
Halogenfri betyder, at ledningen ikke indeholder halogenholdige forbindelser, som kan være skadelige ved forbrænding. Dette gør den mere sikker og miljøvenlig, især i byggeri, hvor brandrisiko skal minimeres.
Hvad er forskellen på NOVL 70 og andre ledninger?
NOVL 70 er specifikt designet til at kunne anvendes i Svanemærket byggeri og har en højere modstandsdygtighed over for varme og brand sammenlignet med almindelige ledninger. Den halogenfri konstruktion gør den også mere sikker i tilfælde af brand.
Skal jeg vælge LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS eller en standard installationsledning?
Hvis du arbejder på et projekt, der kræver Svanemærket byggeri eller har specifikke krav til brand- og miljøsikkerhed, er LEDNING 1X1,5 NOVL 70GR BLÅ 100KAS det bedste valg. En standard installationsledning kan være tilstrækkelig til mindre krævende opgaver, men vil ikke have de samme sikkerhedsfunktioner.
Specifikationer
Specifikationer
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Indlæser bilag...
+8.600 kundeanmeldelser
Se hvad vores kunder siger om os
Indlæser anmeldelser...

