KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ
KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ
Kassen i aluminium måler 160 × 160 mm og er designet til at beskytte elektriske installationer. Med en dybde på 90 mm og en grå RAL7001-finish, er den både funktionel og æstetisk tiltalende. Kassen har en kapslingskla... Se mere
Produktbeskrivelse
Produktbeskrivelse
Kassen i aluminium måler 160 × 160 mm og er designet til at beskytte elektriske installationer. Med en dybde på 90 mm og en grå RAL7001-finish, er den både funktionel og æstetisk tiltalende. Kassen har en kapslingsklasse på IP66, hvilket sikrer, at den er støv- og vandtæt, ideel til udendørs brug eller i fugtige miljøer.
Den er perfekt til elektrikere og gør-det-selv-folk, der ønsker en robust løsning til installation af elektriske komponenter. Kassen kan anvendes til både bolig- og erhvervsinstallationer, hvor der er behov for ekstra beskyttelse mod elementerne.
Fordele ved aluminiumskassen
- Materiale: Aluminium giver en let men stærk konstruktion, der modstår korrosion og slid.
- IP66 beskyttelse: Sikrer mod støv og vand, hvilket gør den velegnet til udendørs installationer.
- Størrelse: 160 × 160 mm giver tilstrækkelig plads til elektriske forbindelser og komponenter.
- Æstetisk design: Den grå RAL7001-finish passer ind i de fleste miljøer og installationer.
- Nem installation: Designet til hurtig og effektiv montering, hvilket sparer tid på arbejdspladsen.
Optimal beskyttelse til dine installationer
Kassen er ideel til at samle og beskytte elektriske forbindelser, især i områder, hvor der er risiko for fugt eller støv. Den robuste konstruktion og høje beskyttelsesklasse gør den til et sikkert valg for både professionelle og private projekter.
Ofte stillede spørgsmål om KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ
Hvad er dimensionerne på KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ?
Kassen har dimensionerne 160 × 160 mm og en dybde på 90 mm. Dette gør den velegnet til installation i forskellige el-applikationer, hvor pladsen er begrænset.
Hvilket materiale er KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ lavet af?
Kassen er fremstillet af aluminium, hvilket giver den både styrke og holdbarhed. Aluminium er også korrosionsbestandigt, hvilket gør det ideelt til både indendørs og udendørs brug.
Hvad betyder IP66 i forbindelse med KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ?
IP66 angiver, at kassen er støv- og vandtæt. Den er beskyttet mod kraftige vandstråler, hvilket gør den velegnet til brug i udfordrende miljøer, hvor der kan være risiko for vandindtrængen.
Hvad er forskellen på KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ og andre montagebokse?
Forskellen ligger primært i materialet og beskyttelsesgraden. KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ er lavet af aluminium og har en IP66-klassificering, hvilket gør den mere robust og velegnet til udendørs brug sammenlignet med mange plastikbokse, der ofte har lavere IP-klassificeringer.
Skal jeg vælge KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ eller en plastikmontageboks?
Valget afhænger af din installationsmiljø. Hvis du har brug for en boks, der kan modstå fugt og støv, er KASSE ALU 160X160 AL 1616-9 GRÅ det bedste valg. Hvis installationen derimod er indendørs og i et tørt miljø, kan en plastikmontageboks være tilstrækkelig.
Specifikationer
Specifikationer
Vi har i øjeblikket ingen tekniske specifikationer registreret på denne vare.
Er du i tvivl om den passer til dit behov?
Ring på 88 33 03 01 eller
send os en besked – vi står klar til at hjælpe.
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Vi har i øjeblikket ingen bilag registreret på denne vare. Kontakt os for at høre om vi har bilag.
+8.600 kundeanmeldelser
Se hvad vores kunder siger om os
Indlæser anmeldelser...

